Dyskopatia

Dyskopatie oraz rehabilitacja po operacyjnym leczeniu dyskopatii

Większość przypadków nie nadaje się do leczenia operacyjnego i leczy się je ambulatoryjnie. Czasami z dobrymi skutkami, innym razem z gorszymi (większość zależy od samego pacjenta). Na studiach prowadzący zawsze powtarzali, że najważniejsza jest diagnoza. Mieli rację. Zdarza się, że przychodzą pacjenci z ostrym bólem pleców i zdiagnozowaną dyskopatią, wtedy zapraszam na kozetkę. Czasem okazuje się, że po 40 minutowej wizycie bólu praktycznie nie ma. Wtedy następuje moja rozmowa motywacyjna, gdzie pacjent przestaje być szczęśliwy (i to wcale nie przez opłatę). Cierpiąc na dyskopatię trzeba wiedzieć, że nie każdy ból jest przez nią spowodowany. Ogólnie diagnozowanie bólu pleców jest dość ciężkie. Typowe testy nie są zbyt dokładne.  


Dyskopatię diagnozuje się na dwóch polach:

- obrazowym (badanie RTG, które zbyt dokładne nie jest), tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny,
- objawowym, czyli porównuje się badania obrazowe z objawami, które przedstawia nam pacjent (badanie neurologiczne i manualne, dermatomy, miotomy, testy napięciowe tk. nerwowej). 

Objawy dyskopatii obejmują ból w zajętym odcinku kręgosłupa, z promieniowaniem wzdłuż dróg nerwowych i/ lub  zaburzenie czucia powierzchownego (drętwienie, mrowienie) w obszarach unerwianych przez uciśnięty korzeń nerwowy.


Co zrobić, gdy zdiagnozowano u nas dyskopatię?

Schemat jest prosty i obejmuje dwa etapy. Wizyta u dobrego lekarza, który diagnozuje dyskopatię (lekarze nie leczą dyskopatii) i wizyta z diagnozą u fizjoterapeuty. W Centrum Rehabilitacji fizjoterapeuta zbada pacjenta: oceni postawę ciała, zbada sobie balans mięśniowy, ruchomość stawów, następnie zaproponuje możliwe sposoby rehabilitacji.  Zapraszamy do kontaktu.

Czy masz problem z tym schorzeniem?

umów się