Schorzenia kręgosłupa

Profilaktyka i leczenie przewlekłych schorzeń kręgosłupa

Kręgosłup to rodzaj „krzywej kolumny”, która opiera się na miednicy i podtrzymuje ciężar naszego ciała oraz głowy. Składa się z kręgów, oddzielonych od siebie dyskami, aparatu więzadłowego i rdzenia kręgowego. Anatomicznie kręgi dzieli się na szyjne ( C – cervicalis), piersiowe ( Th – Thoracis), lędzwiowe ( L- Lumbaris), czasami można spotkać tez krzyżowe ( S – sacralis). Najważniejsze funkcje kręgosłupa to: - utrzymanie ciężaru ciała i głowy,
- stanowienie „zaczepu” dla kości i mięśni,
- amortyzacja wstrząsów,
- ochrona rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych
Z tego powodu profilaktyka i leczenie przewlekłych schorzeń jest problem złożonym, mającym wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dolegliwości skojarzone z kręgosłupem to przede wszystkim dyskopatie, rwy, zmiany zwyrodnieniowe, ogólne złe samopoczucie.   W naszym gabinecie prowadzimy terapię mającą na celu zapobieganie występowania w/w dolegliwości. Zapraszamy pacjentów z grup ryzyka: pracujących wiele godzin w jednej pozycji np.: siedzącej lub nienaturalnie wygiętych ( stomatolodzy, mechanicy), na zajęcia profilaktyczne obejmujące poradnictwo jak dbać o zdrowy kręgosłup oraz jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy.   


Co zrobić, gdy już stwierdzono u nas przewlekłą chorobę kręgosłupa?

Leczenie przewlekłych schorzeń kręgosłupa polega na nauczeniu Pacjenta jak wykonywać codzienne czynności oraz ćwiczenia w zakresie komfortu ruchowego. W późniejszych etapach terapii istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń wzmacniających na sali kinezy pod kontrolą fizjoterapety. Zapraszamy do kontaktu.  

Czy masz problem z tym schorzeniem?

umów się